FactoryArt

NEZÁVISLÉ UMĚNÍ V PROSTŘEDÍ HISTORICKÉHO INDUSTRIÁLU

ŽACLÉŘ - VÝCHODNÍ KRKONOŠE

Nejčistší vzduch v ČR, rozvinutá silniční a horská cyklistika, turistika, skiareály, běžkařské tratě Krkonošské magistrály, golf, přehrada, historické, technické a kulturní památky = výborná destinace pro relaxaci a aktivní trávení volného času v nádherné přírodě Krkonoš, Rýchorského pralesa, Vraních hor, se spoustou lesů, luk a cestiček. Východní brána Krkonoš...

SPORTOVNÍ AKTIVITY


BĚŽKY – Žacléř má přímé napojení na Krkonošskou magistrálu, jedinečné zimní tratě a kvalitní trasy, křižující panenskou přírodu Dvorského lesa – jediného pralesa v Krkonoších - s nejčistším ovzduším v ČR.

SJEZDOVKY - 7 km tratí všech stupňů obtížnosti - Skiareál Arrakis a Family ski park Bret - vynikají v Krkonoších panoramatickými výhledy, 3 500 os./hod. Patří k velmi dobrým lyžařským střediskům.

CYKLISTIKA – Rozvinutá síť kvalitních cyklistických tras všech stupňů technické i fyzické obtížnosti, vč. výborného cyklistického spojení s Adršpachem, Jestřebími horami a dalšími cíli na české i polské straně. Cyklomapy - pod odkazem "Výlety".

TURISTIKA - hustá síť turistických stezek různých náročností, naučné stezky, památky, příroda

GOLFgolfové hřiště Mladé Buky, 18 jamek, par 70.

KONĚ - jízdárna, ranč s chovem koní, dobytka, ovcí, koz

MÍČOVÉ HRY– Sportovní areál pro fotbal, tenis, volejbal i plážový, ve vzdálenosti jen 800 m od resortu

VODNÍ SPORTYBukówka - vodní přehrada na polské straně vzdálená 5 km cyklostezkou - kitesurfing, windsurfing, plavání, koupání

DALŠÍ MOŽNOSTI

Celý průvodce po zajímavostech a krásách regionu v pdf zde.

VÝZNAMNÉ PAMÁTKY
Oficiální průvodce města po zajímavostech a krásách regionu v pdf

Výletová trasa po památkách - podrobný slovní popis v pdf

Seznam kulturních památek v Žacléři podle wikipedie

BLÍZKÉ OKOLÍ

NA ÚZEMÍ ČR

Sněžka – nejvyšší hora České republiky (1602 m), výrazná dominanta východních Krkonoš a oblíbený turistický cíl. Z Pece pod Sněžkou vede přes Růžovou horu až na vrcholek Sněžky visutá sedačková lanovka.

Kaple sv. Vavřince na Sněžce – rotundová 14 m vysoká kaple na vrcholku Sněžky, vysvěcená v roce 1681. Po zásahu bleskem chátrala, posléze sloužila jako hospoda a útulna. Znovu vysvěcena v roce 1854.

Janské Lázně – významné středisko zimních sportů východní části Krkonoš a zároveň proslulé lázeňské město s řadou výletních okruhů, romantických vyhlídek, termálních i minerálních pramenů a dalších atraktivit.

Grund Resort Golf&Ski Mladé Buky – golfový areál o rozloze 120 ha nabízí neopakovatelné výhledy na masiv Východních Krkonoš, včetně Sněžky. Plně vybavený skipark ve výšce 550–670 m n. m., nabízí 5 km sjezdových tratí spolu s dalšími 5 km upravovanými běžeckými tratěmi. Areál se nachází cca 12 km od Žacléře.

Černá Hora – hora nad Janskými Lázněmi (1299 m) s televizním vysílačem, ze západního okraje lázní vede na Černou horu kabinová lanovka. Z rozhledny na vrcholku nádherný výhled na panorama Krkonoš včetně pohledu na Sněžku, výchozí bodem ke kratším i náročnějším túrám po krkonošských hřebenech. Černohorská sáňkařská cesta – 3,5 km dlouhá sáňkařská dráha připomíná dlouhou tradici sáňkování v Janských lázních. První sáňkařské závody se konaly v roce 1900, v roce 1913 byl uveden do provozu kilometr dlouhý sáňkařský výtah.

Pec pod Sněžkou – vyhledávané turistické středisko a vyhlášené centrum cestovního ruchu východních Krkonoš, dolní stanice lanovky na Sněžku. Součástí města je i sousední Velká Úpa a početné horské osady a samoty.

Trutnov – historické město v Podkrkonoší, jehož součástí je Krakonošovo náměstí s renesančními a barokními domy s podloubím. V někdejším zámku se nachází sídlo Muzea Podkrkonoší se stálou expozicí věnovanou bitvě u Trutnova 1866 a prusko-rakouské válce.

Tvrz Stachelberg (Babí) – plánovaná jako největší dělostřelecká tvrz československého pevnostního systému, dokončen byl pouze jeden z dvanácti plánovaných objektů. V pěchotním srubu Polom se nachází expozice, přístupná je část podzemních prostor, v okolí lze nalézt výkopy srubů, základové desky i zasypané schodišťové šachty.

Adršpašské a Teplické skály – známá pískovcová skalní města 30 km od Žacléře

Zoo Dvůr Králové – patří k nejznámějším a nejkrásnějším zoologickým zahradám u nás. Nachází se pouhých 30 km od Žacléře v malebném podhůří Krkonoš a její různorodý terén dotváří atmosféru divoké přírody. Domov tu získalo téměř dva a půl tisíce živočichů, kteří mají svůj původ v dalekých zemích.

Zámek Kuks – komplex barokních budov s někdejším špitálem milosrdných bratří a kostelem Nejsvětější Trojice v údolí řeky Labe. V areálu lze nalézt sochařské alegorické cykly dvanácti ctností a neřestí (M. B. Braun), lékárnické muzeum, barokní lékárnu, zahradu a galerii.

Celý průvodce po zajímavostech a krásách regionu v pdf


NA ÚZEMÍ POLSKA

Wroclaw –hlavní město Dolního Slezska s rozlehlou radnicí postavené na ostrůvcích propojených více než stovkou mostů. Jde o čtvrté největší město Polska ležící na březích řeky Odry a současně i jedno z nejstarších polských měst. Kromě své unikátní polohy zvyšuje atraktivitu města řada památek v gotickém či barokním slohu, hudební a divadelní festivaly či rušný životní styl, podpořený 120 tisíci studenty ze 13 státních a 20 soukromých vysokých škol. „Manhattan, Benátky a Vatikán v jednom…“ více zde

Lubawka – pohraniční město atraktivní především pro pěší turistiku. Magnetem je zejména blízkost Krkonošského národního parku, geologických rezervací Havraní kámen a Balvany skřítku či jezera Bukówka.

Walbrzych – správní centrum Dolnoslezského vojvodství. Město je položeno v nadmořské výšce 450 až 500 metrů v malebném údolí, nad kterým se zvedá lesnaté pásmo Valbřišských hor. Blízké sousedství Kamených a Sovích hor, kulturní památky, rekreační objekty – to vše vytváří vhodné podmínky pro sport a různé formy turistiky a rekreace po celý rok.

Ksiaz – třetí největší zámek v Polsku, postavený ve 13. století. Zámek je často nazýván „Versailles Dolního Slezska“, zejména kvůli počtu pokojů (přes 400) a krbů (přes 200). Poloha zámku v malebném údolí řeky Pełcznica, uprostřed starých lesů scénického parku Ksiaz, mu dává fantastické, pohádkové kouzlo.

Karpacz – město v jihozápadním Polsku ležící na úpatí Sněžky, jedno z nejdůležitějších 22 lyžařských center v Polsku. Lokalita je atraktivní také pro pěší turisty, pro které je k dispozici řada značených tras.

Jelenia Gora – je největším městem v polské části Euroregionu Nisa. Více než 800letá historie města se odrazila v urbanistické podobě starého města a v množství architektonických památek. Nejcennější je zástavba starého města – domy s charakteristickým podloubím. K významným pamětihodnostem patří dále barokní kostel sv. Kříže, jehož kupole s pěti věžemi je chloubou protestantského baroka ve Slezsku. Každoročně se v Jelení Góře konají pod širým nebem divadelní představení a akce spojené se slavnostmi Jeleniegorského září.

Góry Sowie (Soví hory) s rozhlednami na nejvyšší hoře Sovích hor Wielka Sowa ve výšce 1015 m.n.m. a na hoře Kalenica, ze kterých je nádherný kruhový výhled od Krkonoš do Slezska a polského vnitrozemí. Sedm rozsáhlých podzemních komplexů vojenských továren hitlerovského Německa v okolí až k zámku Ksiaz a městům Gluszyca, Kolce, Sokolec, Walim, Jedlina Zdrój a Lubiechów: Rzeczka, Wlodarz, Sobón, Sokolec, Jugowice Górne a Osówka. Jedno podzemní město mělo být Hitlerovým novým stanem „Riese“, další jako podzemní továrny až po výrobu létajících talířů.

Klodzko – je největším turistickým střediskem Kladské kotliny. Staré město se známým kamenným mostem ze 14. Století je chráněnou památkovou rezervací. Nad městem se vypíná pevnost, která sloužila za II. světové války jako vězení a její prohlídka patří mezi turistické atrakce města.