FactoryArt

NEZÁVISLÉ UMĚNÍ V PROSTŘEDÍ HISTORICKÉHO INDUSTRIÁLU

ZALOŽENA 1842

V roce 1842 byl Františkem Gaberlem založen tzv. „americký“ mlýn na mletí obilí, poháněný parním strojem. V roce 1845 byl mlýn zrušen a v jeho objektech byly instalovány – při zachování parního pohonu – přádelní stroje z anglického Leedsu, tím vznikla přádelna lnu – první svého druhu v Rakousko-uherské monarchii. V roce 1989 byla výroba  po 150-ti letech provozu ukončena.

Výrazná koncepční odlišnost této továrny od všech ostatních textilek je způsobena umístěním a dispozicí původního mlýnu. Stojí na kopci u lesa, s krásnými výhledy... Všechny ostatní jsou vždy v údolí, u řeky, u hlavní silnice, často uprostřed města. Vše uvnitř areálu podléhá určité geometrické symetrii, s vodními nádržemi a parkovými úpravami, což evokuje jakési mikroměsto, s přirozenými "náměstíčky", chodníky a zónami, vše s příjemně uklidňující "nedělní" atmosférou. Člověk se zde cítí dobře, fabrika je doslova předurčena pro novou roli – poskytovat lidem klidné, kultivované, a inspirativní zázemí, plné pozitivních smyslových a emocionálních vjemů.

V rámci "Národní strategie regenerace brownfieldů ČR" byl areál továrny zařazen Krajským úřadem mezi nejvýznamnější průmyslové brownfieldy kraje.